NUMiKO na facebook'u

DIAGNOZA

logopeda mgr inż. Małgorzata Wypych Napisała 

(0 głosów)
Diagnoza logopedyczna trwa około 45min.-2 godziny. Zdarza się, że trwającą dłużej diagnozę, wykonuje się w trakcie dwóch spotkań, aby nie powodować dyskomfortu dziecka i aby uzyskać pełen zakres potrzebnych danych. Bardzo często także wymaga ona badań dodatkowych, wykonywanych przez innych specjalistów.

Diagnoza logopedyczna jest procesem złożonym. O ile pacjent nie zgłasza się z „prostym”, nie budzącym wątpliwości problemem, diagnoza logopedyczna wymaga czasu.

Podczas diagnozy logopedycznej , możecie spotkać się z typowymi jej elementami, jak:

  • Wywiad z rodzicem (m.in. na temat rozwoju dziecka, w tym rozwoju motorycznego i mowy)
  • Obserwacja (dziecka – jego sposobu komunikowania się, chęci nawiązywania kontaktu itd.)
  • Badanie mowy – to najbardziej złożony element diagnozy, obejmujący adanie rozumienia i nadawania mowy. Logopeda stosuje tu szereg narzędzi diagnostycznych i pomocy, dzięki którym zbiera potrzebne informacje o pacjencie. Zastosowanie mają tu nie tylko narzędzia diagnostyczne, ale przede wszystkim rozmowa z dzieckiem, często wsparta działaniem z użyciem interesujących dziecko przedmiotów (obrazki, zabawki, klocki itp.)
  • Badania uzupełniające (przeprowadzane w zależności od rodzaju zgłaszanego problemu), w tym np: budowy i sprawności narządów artykulacyjnych logopeda stosuje w tej części różne zabawy, dzięki którym zachęca dziecko do wykonania ruchów języka, warg itd. Ogląda także jamę ustną dziecka, oceniając budowę języka, podniebienia, wędzidełka podjęzykowego i podwargowego, stan uzębienia i zgryzu, słuchu fonematycznego, pamięci słuchowej, funkcji połykowej, funkcji oddechowej, kinestezji artykulacyjnej, prozodii mowy, emisji głosu, lateralizacji (badanie orientacyjne)

Do pełnej diagnozy logopedycznej często potrzebne są badania dodatkowe, wykonywane u innych specjalistów. Są to przede wszystkim:

  • badanie słuchu (różne jego rodzaje, w zależności od wieku dziecka i zgłaszanych problemów)
  • badanie psychologiczne (pozwalające ocenić rozwój poznawczy dziecka)
  • badania neurologiczne (pozwalające wykluczyć – choć nie zawsze – neurologiczne podłoże problemów z mową)
  • badania ortodontyczne (stan uzębienia, zgryz).
Ostatnio zmienianywtorek, 10 styczeń 2017 17:06

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.